Dokąd pojechać w długi weekend?

by - czerwca 12, 2017

fot. T.Wilk

Witajcie, zaczął się nowy tydzień, poniedziałek dobiega końca. Nie wiem jak u Was, ale mój tydzień pracy kończy się w środę, a potem 4 dni wolnego😆 Wizja dłuższego odpoczynku podsunęła mi pomysł na ten post. Myślę, że warto w tym czasie udać się do największego skarbu Opolszczyzny- zamku w Mosznej. Z roku na rok przyciąga coraz to większą rzeszę turystów. To bardzo urokliwe miejsce stanowi gratkę dla osób pragnących poznać bliżej historię rodziny von Tiele – Winckler (budowniczych zamku) oraz stanowi świetną bazę wypoczynkową dla rodzin z dziećmi . Jest to miejsce mi szczególnie bliskie ze względu na to, że przepracowałam tam ponad 2 lata i miło wspominam ten czas😃 Wszystkie zdjęcia, które tu zobaczycie są dziełem Pana Teodora Wilka, który mi je udostępnił😄

fot. T.Wilk


HISTORIA
Na  wstępie kilka ważnych informacji. Historia zamku sięga drugiej połowy XVIII wieku, bo z tego okresu pochodzi środkowa część – neo barokowa. Pozostałe dwie – wschodnia (reprezentacyjna) oraz zachodnia (mieszkalna) zostały w późniejszym czasie dobudowane przez Franza Huberta von Tiele – Wincklera. Ciekawostką jest fakt, że każda z nich reprezentuje zupełnie inny styl. Mamy tu neo barok, neo gotyk i neo renesans, co wskazywać by mogło że zupełnie do siebie nie pasują. Tak naprawdę jest to efekt panującej wówczas mody w architekturze na eklektyzm – czyli mieszanie stylu. Hrabia miał już swoje skrzydło reprezentacyjne, więc drugie mogło być znacznie skromniejsze. 
Zamek z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale. Według legendy ma 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń (tyle ile dni w roku). Liczba 99 nie jest przypadkowa. Gdyby hrabia wybudował ich 100 to musiałby mieć garnizon wojska. Kolejną ciekawostką jest fakt, że Zamek w Mosznej to tak naprawdę nie zamek a pałac. Nie ma on fosy ani murów obronnych by być określany mianem zamku, ale z racji wyglądu można go tak określać. 

fot. T.Wilk

fot. T.Wilk

fot. T.Wilk


fot T.Wilk PARK
Powyżej dołączyłam zdjęcia parku i otoczenia zamku, jak widać o tej porze roku jest przepięknie😊 Zamek w Mosznej stanowi perełkę architektoniczną województwa opolskiego. Przylegający do zamku park również robi ogromne wrażenie nie tylko ze względu na jego piękno, ale też i rozmiar. Niektóre źródła podają że ma około 200 hektarów. Urokliwe alejki i znajdujące się w nim azalie i rododendrony zachęcają gości do spacerów. Co roku w maju odbywa się tu święto kwitnących Azalii. Wydarzenie kulturowe ściąga rzeszę fanów nie tylko zamku ale i też muzyki. 

biblioteka fot. T.Wilk

kawiarnia fot. T.Wilk

gabinet Hrabiego fot. T.Wilk

sala pod pawiem fot. T. Wilk


ZWIEDZANIE 
Zamek oferuje nie tylko możliwość spaceru po parku, ale także zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wież oraz ekstremalne. Tradycyjne zwiedzanie obejmuje 8 sal reprezentacyjnych z historią zamku i trwa około 1 godzinę. Coś w sam raz dla miłośników historii i pięknych wnętrz. Bogata oferta zamku oferuje wejście również na dwie największe wieże, z których można zobaczyć okolicę oraz Góry Opawskie. Na koniec coś dla wytrwałych – tzw extreme, czyli ekstremalne zwiedzanie zamku. W małej grupce osób zobaczyć można kryptę, piwnicę, sale reprezentacyjne. Zdjęcia powyżej stanowią połowę trasy zwiedzania. Zaczyna się od holu, potem przechodzi się do restauracji, kawiarni, sali pod pawiem, biblioteki, gabinetu Hrabiego (tzw. Pokoju Pana) a kończy na kaplicy, wyjściem do parku. Sale są bardzo duże, gotowe by przyjąć dużą liczbę turystów. Link do informacji odnośnie ceny zwiedzania i biletów do parku.
http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/cennik-biletow 

ATRAKCJE
 
  Powyżej kilka zdjęć prywatnych. Oprócz zwiedzania zamku i parku, można nawet spędzić noc w nim, ponieważ stanowi on również bazę noclegową. Rodzai pokoi jest kilka, od jednoosobowych, po deluxy, apartamenty czy nawet apartament złoty 5 osobowy, który ma do 150 m2. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie, które jest bardzo dobre😆 Dodatkowo można skorzystać z odnowy biologicznej, wypić kawę w przepięknej kawiarni czy zjeść obiad w jadalni hrabiego. Znajdzie się tu też coś dla rodzin z dziećmi, jak np plac zabaw w parku, sala zabaw - Hrabiolandia, w której dzieci mogą się pobawić. Jak widać w zamku wiele się dzieje, od konferencji, po sesje, takie jak z robotem niczym z filmu Transformers, czy szkoły czarodziejów (Hogward). Atrakcji jest mnóstwo, aż ciężko wszystkie wymienić.


 Z czystym sumieniem mogę polecić to miejsce nie tylko mieszkańcom Opolszczyzny, ale także innych województw. Zarezerwujcie sobie cały dzień i spędźcie ten weekend w przepięknym i jakże magicznym miejscu🌞Z pozdrowieniami dla Pana Teodora:) Piszcie w komentarzach jakie inne miejsca wy polecacie, a może ktoś już był w Mosznej? Pochwalcie się waszymi wspomnieniami i zdjęciami. Have a nice evening. A.

You May Also Like

16 komentarze

 1. Piękne miejsce i aż wstyd się przyznać, ale zupełnie nie znam Opolszczyzny! Sądząc po Twoim poście - czas to nadrobić w czasie najbliższych wakacji w Polsce ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale nigdy w Opolszczyźnie nie byłem i kiedyś chętnie nadrobię zaległości, ale nie w ten długi weekend, bo czeka mnie zbyt dużo nauki do sesji, więc chce wykorzystać każdą wolną chwilę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam pojechać tam w maju lub sierpniu, wtedy jest najpiękniej:)

   Usuń
 3. tyle pięknych miejsc niedaleko nas, o których nawet nie zdajemy sobie sprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale piekny zamek!!! Dzięki za inspirację!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamek, a raczej pałac tak, jak piszesz, wygląda jak budowla z bajek Disneya! Niesamowicie piękny. Muszę się w końcu wybrać, bo mam blisko z Wrocka. Super, że zawarłaś tyle ciekawostek, nie wiedziałam czym tak naprawdę odróżnić zamek od pałacu. :) I ciekawe, że ma pokoi tyle, ile dni w roku :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spędziłam tam trochę czasu, dlatego tyle wiem:) a z Wrocka faktycznie jest blisko

   Usuń
 6. Wybieramy się i nie możemy jakoś wybrać, ale na pewno odwiedzimy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamek (lub jak piszesz - Pałac) w Mosznej od dawna jest na mojej liście miejsc do zobaczenia w Polsce. Pamiętam, że gdy zobaczyłam po raz pierwszy wzmiankę o nim, nie mogłam uwierzyć, że to u nas. No i ogrody pałacowe z piękną roślinnością - zawsze są na plus :)

  OdpowiedzUsuń

Wpadnij na Instagrama