Jakie badania w ciąży? Krótka informacja o badaniach prenatalnych

by - listopada 14, 2017


Witajcie:) Dziś dla odmiany będzie wpis o ciąży. Każda kobieta w tym okresie wie, jak ważna jest prawidłowa opieka lekarska. Co chwilę chodzimy na morfologię, mocz, inne podstawowe badania oraz tak ważne jak: grupa krwi czy testy na HIV. Wśród nich są również badania prenatalne. Krótko opiszę na czym polegają te badania.

Co to jest?

Celem badań prenatalnych jest wczesne wykrycie wad rozwojowych i genetycznych. Panuje powszechne przekonanie, że takie badania są wskazane dla kobiet po 35 roku życia. Nic bardziej mylnego. Badaniu mogą się poddać kobiety, u których w rodzinie występowały wcześniej jakieś wady, czyli są po prostu genetycznie obciążone. W moim przypadku nie jest to ani pierwszy ani drugi powód. Mam 27 lat, i na szczęście zdrowa. Chodząc na rutynowe kontrole do swojego lekarza ginekologa, poinformował mnie o programie NFZ, „Poprawa dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w zakresie kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem na obszarze województwa opolskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 – Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020) * który refunduje badania bez względu na wiek. Chodzi o usg wykonane 2 razy - pierwsze między 11 a 14 tygodniem ciąży, a drugie  między 18 a 24 tygodniem. 

Jak przebiega badanie?

Podczas pierwszej wizyty, przy rejestracji, wypełnia się całą masę dokumentów, są ważne jeśli chcemy skorzystać z badań za darmo.  Następnie lekarz wykonuje USG i mierzy dzidziusia:)  Podobne jest do zwykłego badania, tyle że jest o wiele dokładniejsze. Następnie z krwi robi się test PAPPA-A i beta -hCG, które mają na celu wykrycie najczęstszych trzech wad genetycznych, czyli zespołu Downa (trisomia 21 chromosomu), Edwardsa (trisomia 18) oraz Pataua. Pielęgniarka pobiera krew, co ważne nie trzeba być na czczo. Na wyniki trzeba trochę poczekać. Podczas usg lekarz może wstępnie ocenić czy dziecko prawidłowo się rozwija. Jeśli zaś chodzi o badania z krwi, to spotkaliśmy się z genetykiem, który szczegółowo omówił wyniki. Niedawno zaś byłam na tym drugim badaniu usg, które było podobne do pierwszego, z tym że dzidziuś był bardziej widoczny:) No i usłyszałam serduszko dziecka, dla mnie to zawsze wielkie przeżycie.

Wnioski

Jeśli chcę to w okolicach 30 tyg mogę się zgłosić na kolejne usg, z tym że tym razem byłoby płatne. Koszt 250 zł. NFZ refunduje tylko dwie pierwsze wizyty. Z tego co się orientuję program się skończył. Co myślę o samych badaniach. Były całkowicie nieinwazyjne, nic nie bolały. Uwielbiam oglądać swoje dziecko i widzieć jak się rozwija. Podejrzewam, że gdyby nie to fakt, iż badania były darmowe, to bym z nich nie skorzystała. W przypadku pierwszej ciąży nie miałam takich badań, a mając świadomość tego, że nie jestem obciążona genetycznie, no i wiek 27 lat też jest odpowiedni do rodzenia zdrowych dzieci, raczej nie skorzystałabym z nich. Uważam, że 250 zł jednorazowo, to dosyć spory wydatek. Wolę te pieniądze wydać na wyprawkę, a bez względu na wynik i tak bym urodziła dziecko. Na szczęście nie muszę nad tym myśleć, bo nasz synek jest zdrowy:) 

Czy są wśród Was  mamy, które robiły takie badania? Jakie są Wasze opinie na ten temat? Piszcie w komentarzach. Miłego dnia, A.


*femmina.pl

You May Also Like

0 komentarze

Wpadnij na Instagrama