Spadkobierca - Agnieszka Pruska

by - maja 24, 2018

Autor: Agnieszka Pruska

Tytuł: Spadkobierca

Wydawnictwo: Oficynka

Okładka: Miękka

Ocena: 8/10

Witajcie kochani:) Już dawno nie miałam okazji czytać tak obszernej książki jak ta:D A powiem szczerze, że właśnie wolę takie, niże te co mają ledwie 200 stron lub mniej (nie mam tu na myśli książek dla dzieci). Wiadomo jednak, że w powieści nie o rozmiar chodzi, ale o treść, dlatego od razu przechodzę do krótkiego wprowadzenia do fabuły tego kryminału.

FABUŁA

 Książka rozpoczyna się od tych słów:

"Po tragicznych wydarzeniach często się mówi, że nic ich nie zapowiadało i spadły jak grom z jasnego nieba. Tym razem jednak nie było można tak powiedzieć. Rok czterdziesty piąty, mimo zakończenia wojny nie był jeszcze czasem spokoju i pewności, że dożyje się kolejnego dnia. Dotyczyło to wielu ludzi, zarówno spośród tych, którzy tę wojnę przegrali, jak i tych, którzy należeli do zwycięzców. Wszyscy doskonale wiedzieli, że czasy są jeszcze niepewne i lepiej na wszystko uważać".
 Jest rok 1945, a jak wiemy z lekcji historii, to czasy wtedy były niepewne, bo po II wojnie światowej. Poznajemy rodzinę Schultzów, którzy bardziej czuli się Polakami, a dokładniej gdańszczanami, niż Niemcami. Czuli się miejscowymi, choć po polsku potrafili powiedzieć zaledwie parę słów. Z obawy przed odesłaniem ich do Niemiec, kryli się ze swoimi poglądami.  I stało się coś niedobrego, nie powiem wam jednak co, żeby nie zepsuć przyjemności czytania.

Kolejne zaś wydarzenia mają miejsce dwadzieścia lat później, także w Gdańsku, tyle że bardziej rozbudowanym. Poznajemy Józefa Stasiuka, robotnika zatrudnionego przy budowie Przymorza, który jak co poniedziałek rano szedł do pracy. Tym razem jednak natknął się na zwłoki. Niestety milicji nie udało się znaleźć sprawcy morderstw, a jedyny podejrzany zmarł, czekając na wyrok.

Dalej zaś,  autorka wspomina o morderstwie, tym razem w 1988r i podobnie jak poprzednim razem, sprawcy nie odnaleziono. Większa część akcji powieści rozgrywa sie w czasach obecnych, bowiem w 2016 r. Jak nie trudno było się domyśleć, doszło do kolejnego morderstwa, tym razem młodego chłopaka. Policja rozpoczęła śledztwo.

"Trudno wyobrazić sobie motyw zabójstwa, który jest aktualny przez kilkadziesiąt lat. Raczej nie zemsta. Przeważnie człowiek się mści i odpuszcza. Może być tak, że pragnienie zemsty narasta po jakimś czasie, ale to akurat możemy wykluczyć. Od razu zaczęli ginąć ludzie".

Dowiemy się z książki, iż najczęściej spotykanymi motywami morderstw są: zemsta, zazdrość, strach i oczywiście chęć zysku, wzbogacenia się. Czy uda się rozwiązać zagadkę morderstwa  młodego chłopaka? Jak ma się ona do zbrodni wcześniejszych, sprzed kilkudziesięciu lat? O tym przekonajcie się sami, bo ja wam tego nie zdradzę:)MOJA OPINIA

Książka Agnieszki Pruskiej to złożony kryminał. Na początku pierwsze co się rzuca w oczy to liczba stron, ale jak się okazuje w trakcie czytania, jest ona uzasadniona przy tak złożonej fabule. Pisarka dawkuje nam emocje, niektórych czytelników może zrazić zawiłość tych morderstw.

Podoba mi się to, że mamy tu historie opisane w różnych czasach, więc dodatkowo się nieco dowiemy o sytuacji jaka panowała w określonym roku w Polsce. Jest to niebywała gratka dla miłośników historii. Autorka w ciekawy sposób opisuje szczegóły każdego z morderstw, niby każde w innym czasie, a jednak coś je łączy. Dzięki tak szczegółowo opisanym wydarzeniom, łatwo można sobie wyobrazić postaci i wydarzenia opisane w książce. 

Tytuł książki również nie jest bez znaczenia. Dowiedzcie się sami o jaki spadek chodzi:) To moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, choć myślę, że nie ostatnie. Jestem wielką fanką kryminałów, szczególnie takich, w których fabuła nie jest szablonowa i można trochę pogłówkować. Najważniejsze, że książkę dobrze się czyta i nie nudzi się. To dobry kryminał, więc śmiało mogę go wam polecić. 


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Oficynka


_____
Jeśli podoba Ci się mój blog, to zapraszam do:
a) polubienia mojego  FACEBOOKa
i/lub 
b) zaobserwuj profil na  INSTAGRAMie

You May Also Like

6 komentarze

  1. Oj, muszę zapisać. Na pewno sięgnę po tę powieść. Bardzo mnie zainteresowała!

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słyszałam jeszcze o tej autorce. Kryminał zapowiada się świetnie i bardzo w moim stylu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię kryminały, a złożone tym bardziej. Myślę, że to doskonała propozycja czytelnicza po która zamierzam sięgnąć. Świetna recenzja. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zachęciłaś mnie do lektury tej książki, chętnie się z nią zapoznam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. chyba nie znalazłam ilości stron tej książki we wpisie?! Ciekawa jestem ile to dla Ciebie sporo :-) A jeśli chodzi o samą fabułę to zapewne jest ciekawa i wciąga czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj już mam ochotę ją przeczytać 😉

    OdpowiedzUsuń

Wpadnij na Instagrama