Unikat. Biologia wyjątkowości

by - czerwca 05, 2018

Autor: Marek Kaczmarzyk

Tytuł: Unikat. Biologia wyjątkowości

Wydawnictwo: Dobra Literatura

Okładka: Miękka

Witajcie kochani :) Dziś chcę zaprosić Was na tym razem na książkę naukową. Zainteresowała mnie ona pewnie z racji mojego wykształcenia. Jestem pedagogiem przedszkolnym i wczesnoszkolnym z neurodydaktyką. A przecież wiadomo, iż biologia ma sporo z nią wspólnego. Zapraszam zatem do lektury.

Już w przedmowie książki, zostanie nam wyjaśniony jej tytuł, w kontekście bioróżnorodności:

"[...] każdy z nas, a także każde zwierzę i każda roślina, jest jednostką unikatową pod wieloma względami, która wielokrotnie zmanipulowana w ramach swojego gatunku daje wręcz niepoliczalną możliwość kombinacji cech w obrębie tego gatunku. Nie wspominając o oczywistych dla większości różnicach międzygatunkowych, dla których najczęściej rezerwuje się pojęcie bioróżnorodności".
 Dużo dowiemy się jak postępować z naszym systemem szkolnictwa, który niestety nie opiera się na pracy z daną jednostką, a kształceniu zbiorowym. Nie jest chyba tajemnicą, iż najlepsze efekty przynosi nauka skupiona na uczeniu jednostki, ona jednak jest zbyt kosztowna. 
.
We wprowadzeniu Doktor Marek Kaczmarzyk przywołuje dosyć prosty przykład. Ma na myśli grupę dzieci w tym samym wieku, których dzieli jedynie parę miesięcy, zazwyczaj mieszkają w okolicy, bo chodzą np do tej samej szkoły czy przedszkola. Jaki więc można wyciągnąć z tego wniosek, a no taki, iż te osoby są do siebie podobne. Traktujemy je bardziej jako grupę osób o podobnych wartościach, zwyczajach, nie dopatrujemy się w nich cech wyjątkowości. Wychodzimy zatem z założenia, iż dzieci, które widzimy na podwórku szkolnym są podobne, więc przygotowujemy dla nich jeden wspólny zestaw propozycji dydaktycznych, który pozwoli im szkolić umiejętności niezbędne w życiu. Błędem jest zaś nie szukanie w nich cech jednostki, tylko grupy. 

Czytając tą książkę, natrafiłam na informację, którą pamiętam z czasów studiów, a mianowicie to, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu. Są bardzo do siebie podobne, jednak zawsze znajdzie się jakiś detal, który je od siebie odróżni. Podobnie jest zatem z ludźmi, każdy z nas jest inny, mimo iż wiele może łączyć dane osoby. Jakiś przykład? Bliźniacy jednojajowi - z wyglądu są niemal identyczni, zazwyczaj zaś mają zupełnie różne charaktery, choć wychowali się w tym samym środowisku. 

Skoro w tytule mamy słowo "biologia", nic więc dziwnego, że autor poświęca wiele stron, na wyjaśnienie pojęć z tego działu nauki, np biochemia czy dziedziczenie zachowania. W tym ostatnim pojęciu, autor przywołuje informację, iż za to, jacy jesteśmy odpowiadają geny, choć kluczową rolę odgrywają oczywiście też osoby, które nas wychowują. 

Mój blog opiera się głównie na jednej ważnej umiejętności nauczonej w szkole. O czym mówię? A no o czytaniu, które jak nam autor tej książki wyjaśnia jest

"Jednym z najbardziej złożonych i typowych ludzkich zachowań jest czytanie. Bezpieczne funkcjonowanie w społeczeństwie jest dzisiaj zależne od tej umiejętności i z trudem przyjmujemy to, że upowszechnienie się jej nastąpiło dopiero w XIX wieku".

W pozostałych rozdziałach zaś, zostaną poruszone takie kwestie jak odp na pytanie " Czy wielkość mózgu ma znaczenie?" , "Ile jest szympansa w człowieku?" i inne. Podsumowując, autor dużo miejsca poświęca na tematy związane  z polską edukacją, która jak wiadomo, nie jest nastawiona na kształcenie indywidualne, lecz grupowe, a każdy przejaw innego zachowania, niż przyjęte ogólni za dobre, z zasady jest źródłem problemów. Marek Kaczmarzyk wyjaśnia, iż największym atutem życia jest niepowtarzalność biologiczna i różnorodność. 

W zakończeniu tej pozycji, autor stawia pytanie: "Jaka powinna być nowoczesna szkoła?" Odpowiedź jest prosta, choć nie będzie łatwo z jej realizacją. Mianowicie chodzi o to, żeby było kilka rodzajów szkół, skupiających się na wyjątkowych cechach danej jednostki. Nie można wszystkich uczniów wrzucić do przysłowiowego "jednego worka" i uczyć tego samego, nie zważając na to, że ktoś jest bardziej uzdolniony matematycznie, inny plastycznie, czy językowo. Powinno się skupić na rozwijaniu tych cech. Polecam osobom, które interesują się biologią.  

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura


_____
Jeśli podoba Ci się mój blog, to zapraszam do:
a) polubienia mojego  FACEBOOKa
i/lub 
b) zaobserwuj profil na  INSTAGRAMie

You May Also Like

3 komentarze

  1. Najbardziej lubię książki naukowe

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, bardzo ciekawa książka. Muszę sprawdzić czy mają ją w empik

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawe podejście. Może być coś extra ale tez łatwo o klapę

    OdpowiedzUsuń

Wpadnij na Instagrama